Reportaże

DO ŹRÓDEŁ CZASU

2017-08-17 19:44:28
EPIDEMIA

Dzień, w którym się zaraziłem, przewija mi się przed oczami jak zdjęcia w fotoplastykonie. Targ odpustowy w jakimś śląskim mieście, strzelisty kościół z cegieł. Różańce, święte obrazki, krucyfiksy. Cygan z akordeonem i gromada obszarpanych dzieci. Blaszane zegarki, pierzaste koguciki, baloniki na druciku. Wata cukrowa i pistolety na wodę. Zapach smażonej kiełbasy, piwa, ruskich fajek. Odświętnie ubrani rodzice, ortaliony i wąsy, trwała ondulacja i spódnica w panterkę. Sprzedawca kaset disco-polo w dżinsie od stóp do głów. Kruche arcydzieło grupy Rex na motywach ''What is love'' Haddawaya. ''Będę Cię kochał, wciąż kochał... Jak nikt''.

Za stoiskiem z kasetami rozłożone na trawie książki. Harlequiny, komiksy, biała ...

czytaj całość

MAŁE PIĘŚCI: FREESTYLE DE RUE

2017-08-17 17:56:41

Tournée des grands-ducs

Wyprawa wielkoksiążęca

Wódka na podwórku familoka


Albo spacer po mieście i trening

w międzywojennej sali teatralnej

zamienionej w kościół Kamilianów


Gym pełen świetlistych witraży

i wodzionka pełna Chrystusa

kiedy wrócę do swojej brudnej nory


Spłodzę felieton o lewym prostym Stawireja

dyscyplinie w domu Adamka

zbrodni Wejcherta na domu Buczkowskiego


Polskim pixação


które piszę każdego dnia


czytaj całość

MAŁE PIĘŚCI: FITZCARRALDO Z TOPOLI WIELKIEJ

2016-12-06 15:40:53

Pierwsza zapowiedź jednego z najciekawszych współczesnych obrazów poświęconych tematyce bokserskiej. Stopniowo będziemy odsłaniać coraz więcej szczegółów dotyczących tajemniczego dzieła, którego premiera planowana jest na czerwiec przyszłego roku.

FITZCARRALDO Z TOPOLI WIELKIEJ

Niedziela jak niedziela. Pije se balantajns brazil, pale se bob i pisze felieton. Nazywam to sztuką i biore za to hajs.

W moim mieście kręci się nowy film o bokserze. O wicemistrzu Polski kadetów, który stał się legendarnym zawodowcem. O świecie czarnym i pięknym jak kromka chleba na grubie.

W blasku ranka, w nocy cieniach (na tle urn z ziemią z grobów dziewięciu górników, urn umieszczonych na dziewięciu krzyżach)

Kto...


czytaj całość

MAŁE PIĘŚCI: W PODRÓŻY

2016-12-06 15:02:06
FRANCJA

15 października,

I znów stołuję się na szczycie świata. Tym razem we wnętrzu z czasów La Belle Époque, sercu paryskiej Brasserie Lipp, wyłożonej drewnem i ceramiką ikony wielkiej Francji. Tutaj jedli i rozmawiali moi poprzednicy: Camus, Chagall, Cocteau, Genet, Gide, Hemingway, Joyce, Malraux, Radiguet, Saint-Exupéry i Picasso, który w pracowni naprzeciwko malował Guernicę. Tutaj powstawały i upadały rządy, zmieniały się dekoracje w teatrze iluzji. Tutaj porwano Ben Barkę, marokańskiego rewolucjonistę, śmiertelnego wroga króla Hassana i jego imperialnych popleczników. Pół wieku później pamięć o męczenniku hańbią hollywoodzcy nuworysze, wydający przy splamionym krwią stoliku nieprzyzwoite sumy. ...

czytaj całość

MAŁE PIĘŚCI: GLIWICE

2016-12-06 14:11:06
Marokański haszysz na cmentarzu żołnierzy radzieckich. Na placu Grunwaldzkim. Tam, gdzie przemawiał Goebbels.

Przy bramie głównej tańczy jakiś Arab. Z boomboxa słychać ''Bawa'' L'Algérino, hymn Berberów.

Jutro walczy Mohammed Rabii. Ultranowoczesny pięściarz klasyczny. Krótkie ciosy, timing i ofensywna praca nóg.

''Fanatycy z Tangeru''. Islamskie bractwo, które opiewał Delacroix.

W górach Rif produkuje się połowę haszyszu na świecie. Pochodzi stamtąd również większość bojowników, którzy w XXI wieku szachują Europę.

''Widziałem cuda. Na przykład, że krew męczennika, którego sam dotykałem i trzymałem jego na rękach, gdzie miał rozwalony cały brzuch przez ułamki od bomb artyleryjskich.
...

czytaj całość

MAŁE PIĘŚCI: PIĘŚCIARSTWO W HINDENBURGU

2016-12-06 13:53:42
PIĘŚCIARSTWO W HINDENBURGU

boks jest prosty jak życie w getcie

na ulicy buchenwaldczyków tłustych cyganów

brudnych cyganów a kilka ulic dalej

pozuje do zdjęcia z telefonu chuligan

górnika dziecko w czerwonych butach i w czerwonej

koszulce i w kominiarce to nie

dziewczynka w czerwonym płaszczyku

z listy schindlera ten kicz

był nie do zniesienia

lepiej śpiewać o hindenburgu

obok buchen jest więzienie i stary

niemiecki szpital dla bokserów

którzy przelali krew za swobodę

nigdy jak niewolnik zawsze jak król


czytaj całość

MAŁE PIĘŚCI: ZŁOTY HUSARZ 2016

2016-12-06 13:28:38
Ósmego czerwca Michał Olaś otrzymał statuetkę Złotego Husarza w warszawskiej restauracji Lotos, miejscu pamiętającym czasy, gdy polski boks olimpijski należał do światowej czołówki. Rozmowie o boksie towarzyszył obiektyw Jany Shostak, jednej z najciekawszych artystek młodego pokolenia. Oprócz statuetki w ręce Michała trafiła również książka ''Fenomen Husarii'' autorstwa Radosława Sikory. Wydawnictwo Ebr dziękuje wszystkim ludziom, którzy przyczynili się do powstania konkursu Złoty Husarz, nagrody dla najlepszego pięściarza zespołu Hussars Poland w 2016 roku. Ukłony należą się przede wszystkim pięściarzom, trenerom i menadżerom Husarii, ludziom pracy z prawdziwego zdarzenia. Chapeau bas!

FOTORELACJA >>> http://www.bokser.org/content...

czytaj całość

MAŁE PIĘŚCI: SOULFOODBOXING DEMO

2016-12-06 12:42:17
Zameldowałem się wczoraj w Krakowie na spotkaniu z Tehching Hsieh, guru działań performance. Spotkanie wymaga osobnego tekstu, na razie chcę powiedzieć, że tydzień przed podróżą do Krakowa kilka osób wspominało w komentarzach soulfoodboxing - kanał youtube, który prowadziłem w 2011 roku. Było to coś w rodzaju typowania wyników walk podanego w artystowskiej oprawie, czasem humorystycznej, czasem śmiertelnie poważnej. Soulfoodboxing wzbudzał spore kontrowersje, dostarczając rozrywkę wąskiej grupie kibiców boksu. Stworzyli oni nawet ''oficjalny wątek'' dotyczący kanału na jednym z anglojęzycznych forum. Wspominam owe czasy z ogromnym sentymentem, ale nie chciałem do nich wracać, uznając ten etap za zamknięty. Krakowski wykład Tehching Hsieh - w połączeniu ...

czytaj całość

MAŁE PIĘŚCI: DEBIUT NA RYNKU SZTUKI

2016-12-06 12:09:27
Dziewięcioletni Saloth Sar ogląda walkę przed Pałacem Królewskim w Phnom Penh. Doświadczony bokser z Wietnamu demoluje kambodżańskiego rikszarza. Mijają lata i Saloth Sar staje się Pol Potem, ale obraz pojedynku wciąż jest w nim żywy. - Rikszarz miał tylko gniew, za Wietnamczykiem stały tysiące godzin treningu. Ta historia jest dla nas przykładem. Jeżeli będziemy posiadać jedynie ducha walki, nie odniesiemy zwycięstwa. Potrzebujemy treningu i taktyki - mówi do swoich towarzyszy broni podczas słynnej odprawy przed Pierwszą Ofensywą Czerwonych Khmerów.

Cztery dekady później debiutuję na rynku sztuki, współtworząc performance ''I have nothing to do now'' podczas wystawy ''Nuda'' w krakowskim Składzie Długa. Obok nas plejada młodych wilków, m.in. ...

czytaj całość

MAŁE PIĘŚCI: WENEZUELA

2016-12-06 11:23:33
Słuchaj, oglądaj i czytaj.

VAMOS A BAILAR >>>

Całą swoją pychę włożyłem w przygotowanie bomby. Kupiłem notes z buldogiem w garniturze na okładce. Banalny fotomontaż stał się punktem wyjścia dla radykalnego arcydzieła. Na pysku buldoga narysowałem czarnym długopisem ogromny krzyż chrześcijański, crux ordinaria. Jego ramiona zasłaniały zwierzęciu oczy, oślepiały i budziły grozę. Klatkę piersiową i brzuch ozdobiłem natomiast naklejką kolekcjonerską firmy Topps, ikoną przedstawiającą Francka Ribery’ego, francuskiego najemnika w koszulce Bayernu Monachium. Tym samym dopełniłem zbrodni, skonstruowałem tajemniczy ładunek wybuchowy....

czytaj całość

MAŁE PIĘŚCI: KLINCZ

2016-12-06 10:49:39
Mroźny początek dwudziestego pierwszego wieku. Wódka z Tomaszem Lengrenem w Bielskim Syjonie. Tam, gdzie pomnik Lutra. W zagłębiu mądrych ewangelików. Patent tolerancyjny z końca XVIII wieku przywrócił im godność. Pozwolił na budowę kościoła i szkoły. Wcześniej musieli znosić dominację katolickiej mniejszości, za którą stało habsburskie prawo. Kiedy patent wszedł w życie, ludziom w Bielsku zrobiło się lżej na duszy. Syjon trwa od tego czasu do dziś, niewzruszony i skromny. Zgodnie ze swoją nazwą pozostaje symbolem świętej twierdzy wiernych. Wokół niej zabytkowy starodrzew. Lipy, kasztanowce, magnolie, limby i tuje.

Lengren przyjechał do Bielska na zaproszenie licealnego koła filmowego, które przez chwilę prowadziłem. Więcej w nim było w...

czytaj całość

UNDERGROUND

2016-12-06 10:22:52
Kopalnia soli w Wieliczce

Tak zwana gala stolikowa

czyli zapach perfum sponsorów

nad stolikami z wódką i kawiorem

wokół krwawego ringu


Dla zdrajców kula w łeb

a dla mnie wywiad z charakternym

Sebastianem Skrzypczyńskim z Kalisza

po walce z jakimś Łotyszem


W tle ostrzegawcza tablica

PALENIE SUROWO WZBRONIONE

POD KARĄ ŚMIERCI

GROZI WYBUCHEM


A dioboł Heniek na to paczy

i kurzy cygareta


WIDEO >>>

J.B.


czytaj całość

POGRZEB HENRYKA ŚREDNICKIEGO

2016-04-24 21:00:54
Trzecia część tryptyku pogrzebowego, który dokumentuje ostatnie drogi legendarnych pięściarzy - Jerzego Kuleja, Zbigniewa Pietrzykowskiego i Henryka Średnickiego.

POGRZEB HENRYKA ŚREDNICKIEGO

10 kwietnia odszedł kolejny gigant polskiego boksu - Henryk Średnicki. 14 kwietnia spoczął na cmentarzu w Będzinie-Warpiu. Pogrzeb miał głęboko śląski charakter, był godnym pożegnaniem niepokornego mistrza świata.

Błoto, deszcz, górnicza orkiestra dęta i zmordowani wojownicy. Podły i brudny boks, relikwia przemocy.

Ostatnią drogę Henryka Średnickiego utrwalił w obiektywie Jakub Dobek. Te zdjęcia nie oszczędzają nikogo, biją na schaby do utraty tchu.czytaj całość

KOLEKCJA MICHALIKA (ZAPOWIEDŹ PREMIERY)

2016-02-21 16:00:00
Z dumą prezentujemy zapowiedź premiery kolekcji zdjęć, które przedstawiają dawną potęgę bielskiego pięściarstwa. Ich autorem jest legendarny fotograf Janusz Michalik, pionier m.in. fotografii ulicznej w Polsce.

Na zdjęciach Michalika widzimy trud i pasję Zbigniewa Pietrzykowskiego, Mariana Kasprzyka i wielu innych postaci, które tworzyły bielskie pięściarstwo. Widzimy także emocje kibiców, którzy tłumnie przybywali na mecze. Widzimy wreszcie kawał życia w czasach, gdy boks można było śmiało nazywać polskim sportem narodowym. Nie udało się wprawdzie zachować pierwotnej jakości historycznych fotografii, ale ta niedoskonałość - swoisty brud zestawiony z fragmentami czystymi jak łza - buduje unikatową atmosferę.

Dziś zobaczycie osi...

czytaj całość

MAŁE PIĘŚCI: GŁOS REBELII

2015-12-06 19:34:46
  W SZATNI
      
       Cały team staje w kręgu. Ostatnia modlitwa. Chrześcijanie i muzułmanie. Irlandzcy Cyganie, Pakistańczycy, Jamajczycy. Czarne owce brytyjskiego społeczeństwa. Razem przeciwko plastikowym Niemcom. Przeciwko pieprzonemu nudziarzowi z doktoratem. Zawistnikom na pohybel.
      
       - W imię Jezusa Chrystusa, naszego Pana. Bądź dzisiaj z nami słodki Jezu. Daj Tysonowi siłę, szybkość i spryt. A nade wszystko niech obaj wojownicy wrócą bezpiecznie do domu. Niech wygra lepszy. Amen.
      
       - Bismillaah ar-Rahman ar-Raheem. Al hamdu ...

czytaj całość

MAŁE PIĘŚCI: KOCHAM CIĘ OJCZE

2015-09-12 12:15:23
       Jedziemy w nocy samochodem, wracamy z Budapesztu, z walki Michała Ludwiczaka z Węgrem Nemesapatim o młodzieżowe mistrzostwo WBO w półciężkiej. Obok mnie, na tylnym siedzeniu leży pokonany pięściarz. Pokonany bardziej przez sędziów niż przez Węgra, który bił wprawdzie mocno, ale boksersko był od Polaka gorszy. Stałem podczas walki tuż przy ringu i krew ozdobiła mi kartki z notatkami, niczym węgierski sos paprykowy dodający smaku treściwej potrawie. Jednak nie o walce chcę opowiedzieć, a o śląskiej muzyce.
       Przednie siedzenia samochodu zajmują bowiem weterani boksu: Irek Butowicz i Stasiu Marcińczak, dowódcy w narożniku Michała. Ci mężczyźni słów nie marnują. Kiedy o czymś m...

czytaj całość

MAŁE PIĘŚCI: TKO 5

2015-08-02 16:21:36
PÉNITENTIAIRE

       Zakład Karny w Sierakowie Śląskim jest nowo powstałą jednostką typu półotwartego dla skazanych mężczyzn - recydywistów penitencjarnych, zakwalifikowanych do odbywania kary w zakładzie karnym typu półotwartego w systemie zwykłym i programowanego oddziaływania (R-2/p, R-2/z). W jednostce na chwilę obecną nie mogą przebywać skazani chorzy na cukrzycę insulinozależną. Zakład ma pojemność 624 miejsc i jest przystosowany dla skazanych poruszających się na wózkach inwalidzkich.

       Przed nami stoi drobna nastolatka. Tuż obok jej matka ze szpotawą stopą, zniszczona alkoholem. Obie kobiety są w zaawansowanej ciąży. Na ręka...

czytaj całość

MAŁE PIĘŚCI: YOUNG THUG

2015-07-28 14:44:36
       Słucham Thuggera i widzę amerykańskiego boksera przyszłości. Chudego i wysokiego freaka z Atlanty, wchodzącego do ringu przy dźwiękach ''Constantly hating''. Młodego artystę zamieszanego w gangsterskie porachunki. Czarnego chłopca o dredach koloru blond. Delikatnego, kolorowego geja Thuggera. Wchodzącego do ringu w dziecięcej sukience od Versacego. Walczącego jak fanatyczny ćpun #ISIS. Jak skrzyżowanie Panama Al Browna, Kirklanda Lainga i Amnata Ruenroenga. Jak Tyson Fury na kodeinie. Leniwe jaby z biodra, niechlujny footwork i brudne kombinacje wielokrotnie złożone. Obrona barkiem przy linach, wypluwanie szczęki, pokazywanie widowni języka. Wszechobecne barwy nasycone.

But really what is it to do

czytaj całość

MAŁE PIĘŚCI: FOTOGRAFIA BOKSERSKA

2015-06-25 19:44:38
Dotarliśmy do Wilczego Jaru 15 listopada 2014 roku, około czwartej rano. Niemal dokładnie 36 lat po katastrofie otworzyłem drzwi samochodu i podkręciłem głośność. W noc popłynęło ''Everything is new'' Anthony’ego Hegarty’ego.

''Everything is new''

Przepłakaliśmy wszystko i wszystko stało się nowe. Pamiątkowa tablica zalana światłem zniczy, flagi Polski na tle złotego krzyża, imię Józefa Adamka pierwsze na liście ofiar. Na moście znowu tworzyły się ''białe osady zamarzniętych kropel rosy''. W oddali słychać było nadjeżdżający autobus.

Jakub Dobek zainstalował statyw tuż przy drodze i uchwycił spotkanie przeszłości z prz...

czytaj całość

MAŁE PIĘŚCI: MISTRZOSTWA ŚLĄSKA W SOSNOWCU

2015-04-04 14:08:58
"My, którzy Cherubinów tajemnie przedstawiamy
i życiodajnej Trójcy
trójświętą pieśń śpiewamy,
odrzućmy teraz wszelką życia troskę."


BLASK IKON

       Z okien pociągu widać kopuły cerkwi, szmaragdowe cebule. Świątynia stoi tuż obok stacji, wiernej kopii petersburskiego dworca. Kiedy wysiadamy, słońce jest niczym oko cara, zimne i wszechobecne. Chowamy się w cerkiewnym wnętrzu, szukając duchowego drogowskazu przed mistrzostwami Śląska. Naszą uwagę przykuwa dębowy ikonostas, dzieło Kławdija Lebiediewa, spadkobiercy moskiewskiej szkoły pisania ikon. Jej najdoskonalszym uosobieniem był Andriej Rublow. Malował klęcząc, pogrążony w modlitwie. Zgodnie z dawnymi zasadami stosował tylko...

czytaj całość

MAŁE PIĘŚCI: ZIMNO

2015-02-28 15:56:07
       Pisanie o boksie powinno być sportem kontaktowym, opartym na rywalizacji. Dlatego na Waszych oczach rodzi się dżihad ''Małych pięści'', nowego cyklu artykułów, który zdominuje polską scenę. ''Małe pięści'' to głównie rzeczy doraźne, pisane z potrzeby chwili. Bardziej dopracowany, artystowski styl znajdziecie w ''Aperiodyku bokserskim'', zinie wydawanym przez wydawnictwo Ebr. Ta wojna się nigdy nie skończy.

ZIMNO

       Dało mi ostatnio popalić w Jaworznie, podczas powrotu z meczu bokserskiego. Nad miastem rozciągała się czarna, bezgwiezdna noc. Szedłem ulicą i splunąłem na śnieg. Przypomniałem sobie walkę Tony’ego Ayali z Jose Luisem Balta...

czytaj całość

TYGODNIK BOKSERSKI: WIZYTÓWKI (cz. 3)

2014-10-19 14:16:43
This one is dedicated/to Paul Polansky/our friend

AMERICAN PSYCHO

"A wszelkich reprezentantów władzy
przypisuj Beocji, krainie tępych,
ograniczonych ludzi w starożytnej Grecji.

W ogóle wszystkich do jakiegokolwiek
rydwanu wprzęgniętych
nazywaj Beotami.

– Beoci! – mów z lodowatą pogardą."

Sceneria strasznie mieszczańska
wrocławskie Sukiennice
sala w Nowym Ratuszu

Konferencja przed walką
Adamek vs Kliczko

Sufit pokryty kasetonami
Złoto, czerwień i zieleń
Błyski fleszy i tłum dziennikarzy

Całość prowadzi Mati
syn wielkiego Solarium

Jakieś pytania?

Wstaję i szachuję Toma Loefflera
dyrektora K2 Pro...

czytaj całość

TYGODNIK BOKSERSKI: BURDEL

2014-09-29 11:46:39
Nie chcę stać się typowym kibicem siatkówki, "piknikiem" tańczącym na trybunach wraz z prezydentem i prezesem Polsatu. Nie chcę dobrej posady, kredytu na deweloperskie mieszkanie, urlopu w ciepłym kraju poparzonym wojną. Pisania o kontraktach i wywiadów na zlecenie promotora, biegania z mikrofonem za pięściarzami. Sushi dla jednej osoby za 90 złotych, kiedy Panama Al Brown umiera po raz dziewiąty na naszych oczach. Półnagie hostessy przechadzają się po ringu, mężczyźni ślinią się na ich widok. Brzydzi tych mężczyzn boks kobiet, nie mogą sobie poradzić z jego wyzwalającą mocą. Brzydzą mnie ci mężczyźni. Cwani za trzy grosze i za ciężki grosz, wszyscy po jednych pieniądzach. Ale jeszcze cwańsi są działacze medialni. Znam paru. Takich bez ambicji, co g...

czytaj całość

TYGODNIK BOKSERSKI: WALCZĄC O ZWYCIĘSTWO

2014-09-14 21:09:54
Dziś na łamach tygodnika kolejna premiera wiersza Paula Polansky'ego. Autor kontynuuje tematykę poruszaną w ''Dniu św. Patryka w Dakotach''. Na ringu w indiańskim rezerwacie zobaczymy między innymi ''olbrzymkę z plemienia Siuksów i lesbę/ze szczepu Omaha.''

WALCZĄC O ZWYCIĘSTWO

Przyjechaliśmy do rezerwatu
w poszukiwaniu starego Hanka Hare'a, rdzennego Amerykanina,
który nazywał siebie prawdziwym Indianinem.

Grał w bingo ze swoją
żoną i córką. Pokazałem mu zdjęcie
XIX-wiecznego wodza, którego próbowałem zidentyfikować.

Powiedział, że zajmie się tym
po walce. Czy ja też się na nią wybieram? Był to
finał zawodów z serii Tough Man.

Ring znajdował się na parkingu
ka...

czytaj całość

TYGODNIK BOKSERSKI: WIZYTÓWKI (cz. 2)

2014-08-24 18:37:15
BOKSER-FILOZOF

       Zima w Alejach Ujazdowskich to rzeczywistość alternatywna. Siarczysty warszawski mróz i dziewiętnastowieczne pałace, siedziby ambasad. Styczniowe powstanie krwawo stłumione; karety i zamachy, teatrum zaboru rosyjskiego. Atmosfera tajnych spotkań, intryg Ochrany, arystokratycznej dyplomacji. Te obrazy mieszają się z Peerelem i dniem dzisiejszym, tworząc wielowymiarową mozaikę.
       
       Pod ambasadę amerykańską podjechał czarny Bentley. Wysiadł z niego Andrzej Wasilewski, carski namiestnik w płaszczu od Burberry’ego. Towarzyszył mu łysy żołdak o pseudonimie "Szpila", samozwańczy mistrz kułakowania. Ów "Szpila" podawał si...

czytaj całość

HUSARZE I POSKRAMIACZE (cz. 1)

2014-08-10 12:45:45
Żarłoczność życia, jego różnych form. (...) To się kłębiło.

                                            Marek Nowakowski

ZAKĄSKA

To było piękne lato. Najpierw odszedłem z redakcji Boksera, ''największego europejskiego portalu o pięściarstwie''. Rozwód bolał, ale kogo obchodzi golgota pismaka. Zyskałem w każdym razie absolutną swobodę siania zamętu. Potem odwiedziłem krakowskie mieszkanie Wojciecha Gorczycy przy ul. Sereno Fenna. Mentor kilku pokoleń polskich writerów zawsze ma w zanadrzu...

czytaj całość

TYGODNIK BOKSERSKI: WIZYTÓWKI (cz. 1)

2014-07-27 14:31:25
Moje skarby, które nigdy mnie nie zdradzą. Moje bokserskie historie. Moje piękne wizytówki…


WALCZĄCY ŚWIR

Polansky siedział w lobby hotelu ''Olympia'', mieszczącego się na tyłach ''Spodka''. Czytał książkę o historii Mossadu. Ubrany był w polarową koszulę drwala i kurtkę z czarnej skóry. Przedstawiłem się i przywitałem. Wszystko miałem przygotowane. Wsunąłem banknot do ręki stróża i mogliśmy zwiedzić ''Spodek'' od wewnątrz. Opowiedziałem Polansky’emu, jak ponad 40 lat temu w wielkiej gali na otwarcie obiektu wystąpił zespół "Śląsk". Jak częstowany epitetami legionista Szczepański zerwał w 1971 szarfę mistrza Polski i cisnął nią w śląską publiczność. Jak cztery lata później Lemieszew deklasował w ''Spodku''...

czytaj całość

TYGODNIK BOKSERSKI: WYWIAD Z PAULEM POLANSKYM

2014-07-13 19:30:21
Od poezji Bukowskiego przez sparing z Sugarem Rayem Robinsonem do cygańskiego holocaustu. Krótki wywiad z autorem ''Zapisków walczącego świra'' przeprowadzony w katowickim klubie ''Katofonia'', zapowiedź wywiadu-rzeki.

J.B.: Słyszałem, że nie jest to Twoja pierwsza wizyta w Polsce. Czy możesz opowiedzieć nam o poprzednich wizytach i o poszukiwaniu Twoich polskich korzeni?

Paul Polansky: Coż, na początku lat dziewięćdziesiątych byłem w Polsce kilka razy, szukając informacji o moich przodkach, którzy wyemigrowali do Bukoviny około 1780 roku. Ich nazwiska to Krzemienieccy i Szatyńscy. Przypuszczam, że pochodzili ze Wschodu Polski, ale mimo usilnych poszukiwań w kościelnych archiwach nie ustaliłem żadnych faktów.

Przejdźmy zatem do ...

czytaj całość

TYGODNIK BOKSERSKI: DZIEŃ ŚW. PATRYKA W DAKOTACH

2014-07-05 16:48:19
Spotkanie z Paulem Polanskym było chyba najbardziej inspirującym wydarzeniem w moim życiu. W ''Tygodniku Bokserskim'' będę do Polansky'ego wracał wielokrotnie - dziś premiera jego wiersza ''Dzień Św. Patryka w Dakotach''. Paul po raz kolejny posyła czytelnika na deski swoją firmową kombinacją tragizmu, głębokiej refleksji i poczucia humoru. KTFO.

DZIEŃ ŚW. PATRYKA W DAKOTACH

Dwaj pierwsi amatorscy bokserzy
stali na metalowych krzesłach
gotowi do wejścia między liny
kiedy ringowy anonser
podłączył mikrofon do boomboxa
i ryknął:

''Proszę wstać i zdjąć
wszystkie nakrycia głowy
wysłuchamy hymnu narodowego.''

Trzy setki mężczyzn i kobiet
odłożyło zielone piwa
zdjęło kow...

czytaj całość

TYGODNIK BOKSERSKI: KWARTET POGRZEBOWY

2014-07-03 18:41:46
LINIA FRONTU

- Do podrobów trzeba mieć charakter - tako rzecze Jakub Dobek, zanurzając aluminiową łyżkę w misce płucek. Niech będą błogosławione organy wewnętrzne zwierząt rzeźnych. W ''Białym Domku'' (bielskiej spelunie o kuchni godnej Olimpu) płucka są gęste i grubo siekane, takie jak powinny być. Podobne musiał podawać Zbigniew Pietrzykowski w restauracji ''Pawilon'', którą prowadził za złotych czasów sekcji bokserskiej BBTS-u. Nie dba się dziś o knajpy pamiętające tamte dni. Dumne miasto pięściarstwa, perłę Austro-Węgier i PRL-u włożyli sobie do kieszeni dorobkiewicze, banda chamów bez cienia przyzwoitości i dobrego gustu. Obrastają w pióra kulinarne kokoty, swojski parzygnat mocno zgina kark. Siedzimy przy oknach strzelniczych biał...

czytaj całość

TYGODNIK BOKSERSKI: CHIRAQ

2014-07-03 18:38:53
Musicie zrozumieć, że wszystkie skojarzenia kierują się ku boksowi.

                                                                 Walt WhitmanOd dwóch lat zżera mnie drill - chicagowska, nihilistyczna odmiana trapu. Geneza tej muzyki leży w planie zwanym ''Transformacją'', który wprowadzono w życie na początku dwudziestego pierwszego wieku. Zburzono wtedy wszystkie budynki komunalne Śródmieścia Chicago i przesiedlon...

czytaj całość

TYGODNIK BOKSERSKI: ZAPISKI WALCZĄCEGO ŚWIRA

2014-07-03 18:34:55
W nowym cyklu autorstwa J.B. poznacie rok z życia piszącego o boksie. ''Tygodnik bokserski'' to refleksje, impresje, koncepty i eksperymenty. Kości zostały rzucone.

Ważenie przed walką Kliczko vs Leapai wpędziło mnie w depresję. Ukraiński Niemiec o uśmiechu rodem z ''Mody na sukces'' i samoański futbolista skazany na rzeź, obaj zakrzyczeni przez naćpanego złudzeniami ex-mistrza z ciastem w ręku. Oto współczesna heavyweight, dywizja niegdyś królewska. Oczywiście zdarzają się w niej ciekawe walki, ale ciężar emocjonalny boksu zawodowego maleje z roku na rok. Cywilizacja pieniądza zubaża uczestników i widzów pięściarskich zmagań, odbierając im pierwiastek świętości. Zostaje nam absurdalny sz...

czytaj całość

TWARZE BOKSU - SPOTKANIE NA GRANICY SPORTU I KULTURY (INF. PRASOWA)

2014-07-02 22:30:38
Paul Polansky, amerykański pisarz o polskich korzeniach opowie językiem literatury o swoich walkach w ringu, na ulicy i w burzliwym życiu. 25 czerwca do Katowic przyjeżdża na zaproszenie klubu bokserskiego 06 Kleofas Katowice na polską premierę książki „Bezdomny pies. Zapiski walczącego świra”.

– Byłem już w Polsce kilkakrotnie, ale pierwszy raz przyjadę z odczytem wierszy, dlatego cieszę się na tę wizytę – mówi Paul Polansky. Dodaje, że nasz kraj jest mu bliski ze względu na więzy krwi. – Szukając swoich korzeni odkryłem, że moje DNA ojcowskie wskazuje na podobieństwo z ok. 56 procentami Polaków zamieszkujących centralną Polskę. Z kolei moja pra praprababcia ze strony matki nazywała się Krzemieniecka, a jej matka Szatyńska. Wynika z te...

czytaj całość

NOCNY PORTIER (FRAGMENT REPORTAŻU ''HUSARZE I POSKRAMIACZE'')

2014-04-08 01:56:45
Raciborski świat chyli się ku upadkowi. ''W piątkowe i sobotnie noce rynek świeci pustkami. Syci rodzice wolą galerie handlowe, syte dzieci wyjeżdżają robić karierki. Historyczną stolicę Górnego Śląska i jedno z najstarszych polskich miast zżera wirus małej stabilizacji. Piastowym grodem rządzi Rafako, tak jest klasie średniej wygodnie. Bo każdy praktyczny obywatel chce należeć do kręgu przyjaciół fabryki''. Ostała się wobec syfu tylko Unia. Pamiętajmy, że ciężko atletyczny sport zapaśniczy ma w Raciborzu ponad stuletnią tradycję. Pierwsze ślady heraklesowych zmagań sięgają tutaj zaboru pruskiego. Sekcja Unii powstała zaś w 1946 roku w klubie Zryw Racibórz przy cukrowni. Założyli ją Ernest Starzyński (1911-1950, właściciel piek...

czytaj całość

WIECZÓR BOKSU W HALI STAREGO DWORCA - FOTOREPORTAŻ

2014-02-13 23:34:23
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu autorstwa Jakuba Dobka (zdjęcia w dziale ''photos''), który opowiada o zorganizowanym 20 września zeszłego roku Śląskim Międzynarodowym Wieczorze Boksu. Impreza ta powstała dzięki działaczom i zawodnikom klubu 06 Kleofas Katowice, a uświetnili ją bokserzy amatorscy i profesjonalni. Szczególnie zaciętą rywalizację zaprezentowały kobiety. Walki, z wystawą nawiązującą do historii Kleofasa, odbyły się w budynku katowickiego Starego Dworca. Organizatorzy podkreślili, że budynek został oddany do użytku w tym samym roku, w którym powstał klub, czyli w 1906.

czytaj całość

W BARZE POD GONGIEM

2014-02-13 15:55:39
     Nie poznałem go w pierwszej chwili i nawet pomyślałem, że to ktoś podobny do Zenka Kozaka, ale kiedy go minąłem, zawołał mnie po imieniu.
    - Nie poznajesz - powiedział z wyrzutem w głosie.
    - Zmieniłeś się trochę - powiedziałem - nie widzieliśmy się tyle czasu. Gdzie się podziewałeś? - zacząłem zastanawiać się, ile to lat minęło od czasu, kiedyśmy razem w szatni oczekiwali na swoje walki, od czasu, kiedy zarówno moje, jak i jego wyjście na ring witały oklaski zgromadzonych w hali sportowej widzów.
    - Teraz mnie ludzie nie poznają - dodał z żalem.
    Kozaka, bez przesady, znała cała sportowa Polska, a Kłodzko, miasto skąd pochodził, wpr...

czytaj całość

PIERWSZY TRENING

2014-02-12 20:10:21
Dwudziestego dziewiątego lutego w warszawskiej restauracji ''Mołdawska'' ugościł nas Edward Kurowski. Pierwszorzędny śledzik, aksamitna czysta i ciepły chleb umożliwiły nam całkowite zacieśnienie więzów z wybitnym autorem. Mamy zatem zaszczyt ogłosić obecność biogramu Pana Edwarda w dziale ''writers'', a także przedstawić opowiadania-reportaże ''Pierwszy trening'' i ''W barze Pod Gongiem''.

    - Głodny jesteś? - zapytał Józek i kopnął leżący na drodze kamień.
    Kto w owym 1946 roku, kiedy żywność rozdzielano na kartki, nie był głodny?
    - Tu dają jeść - dodał mój kolega biegnąc za toczącym się kamieniem.
    - Za darmo? - zapytałem niepewnie; Józek otrzyma...

czytaj całość

ZEZNANIA KRZYSZTOFA ZIMNOCHA

2013-10-18 16:33:52
Konflikt między Arturem Szpilką a Krzysztofem Zimnochem jest powszechnie znany. Pamiętna bójka na konferencji prasowej przed lutową galą PBN była tylko preludium do oskarżeń, jakie Szpilka wkrótce wysunął. Pięściarza grupy UKP poparł Artur Binkowski. Zmierzy się on z Zimnochem w najbliższą sobotę w szpilkowej Wieliczce. Dziś natomiast możecie zobaczyć na stronie Ebr zeznania Zimnocha w sprawie, która stała się kością niezgody. Zostawiamy Wam wysnucie wniosków. Poniżej umieszczamy linki do filmów z wypowiedziami stron konfliktu (ukazały się one na portalach bokser.org i ringpolska.pl) oraz link do działu ''photos'' naszej strony, gdzie znajdziecie zdjęcia zeznań.

SZPILKA: ZIMNOCH TO... >>> http://www.cda.pl/video/80084f5/Artur-SzpilkaZ...

czytaj całość

TERCET GRAJEWSKI

2013-07-30 19:23:22

FAJT NAJT

Jesteśmy w Grajewie, na kolejnej wiejskiej gali ''Snary''. Impreza o nazwie ''Grajewski Fight Night II'' buzuje w hali MOSiR-u. Wpadamy do szatni, gdzie pod okiem trenera Tomasza Potapczyka rozgrzewa się 18-letni Paweł Wierzbicki z UKS Boxing Sokółka. 193 centymetry wzrostu i 93 kilogramy żywej wagi wbite w koszulkę kadry narodowej. - Popatrzcie tylko, jaka jest moc. Budujemy formę na młodzieżowe mistrzostwa świata, ale Paweł już teraz mógłby tam jechać - rozpływa się nad swoim podopiecznym Potapczyk. Ciało Wierzbickiego niemal paruje, tak naładowanego boksera dawno nie widziałem. Powietrze prują serie ostrych ciosów i trenerskie okrzyki. - Jedziesz, jedziesz! Bal...

czytaj całość

STYL ROBI WALKĘ: NIECIEKAWA HISTORIA

2013-07-02 23:25:50

ROZDRAPYWANIE RAN

Wydarzenia nocy z 9 na 10 marca 2005 roku należą do najbardziej haniebnych w dziejach polskiego boksu olimpijskiego. W hotelu na warszawskich fortach Bema, podczas zgrupowania kadry przed turniejem Feliksa Stamma doszło do awantury między zawodnikami. Wzięli w niej udział Krzysztof Cieślak, Mariusz Jaszowski, Rafał Kaczor i Krzysztof Rogowski.

Kaczor trzykrotnie pchnął Cieślaka nożem. Pochodzący z Wołomina bokser miał rany kłute pod żebrem i w okolicach lewej nerki. Krwotok zatamowali ręcznikami i prześcieradłem Mirosław Nowosada i Krzysztof Szot, których resztkami sił obudził o czwartej rano Cieślak. - Ratuj, umieram - takie słowa usłyszał wtedy Nowosada.

W czasie operacji okazało się, że żaden orga...

czytaj całość

MISTRZOSTWA ŚLĄSKA KOBIET

2013-05-20 21:06:10
Przedstawiamy fragment reportażu, który szczegółowo opisuje VII Międzynarodowe Mistrzostwa Śląska Kobiet. Turniej ten odbył się we wrześniu zeszłego roku w Gliwicach. Był wspaniałym świętem kobiecego boksu i okazją do spotkania wielu dawnych sław - od Mariana Kasprzyka, przez Wojciecha Gorczycę do Arnolda Vanderlyde.

OKŁADKA >>>

Zanim zmożeni Tyskim zasnęliśmy w fotelach, dziadek opowiedział mi historię z Wilna swego dzieciństwa. W latach trzydziestych na ulicy Wiłkomirskiej grasowała banda nożowników. Którejś letniej nocy osaczyli młodego boksera i ożenili mu kosę pod żebro. Broczący krwią, ścigany przez watahę chłopak zdołał wbiec do najbliższej bramy. Jego krzyki ob...

czytaj całość

Z ARCHIWUM WOJCIECHA GORCZYCY

2013-05-20 20:56:45
W dniach 7-8 grudnia odwiedziliśmy krakowskie mieszkanie Wojciecha Gorczycy i halę Białej Gwiazdy, w której odbył się XXXII Międzynarodowy Turniej Bokserski o Złotą Rękawicę Wisły. Pokłosiem tych wizyt jest kolejny reportaż (premiera w przyszłym roku), a także zdjęcia fragmentów programów Mistrzostw Polski. Wojciech Gorczyca to zapomniany przez współczesność nestor polskiej literatury bokserskiej. Z przyjemnością prezentujemy cząstkę jego dorobku w dziale ''photos''.


czytaj całość

BOXIANA X: 17 MGNIEŃ WIOSNY

2012-09-16 18:32:20
Muszę podziękować mojemu psychiatrze. Nowe leki przyszły w krytycznej chwili, gdy zaczynałem odpływać. Teraz jest ze mną o niebo lepiej. Wiem, że Pierce może kiedyś powrócić, ale pogodziłem się z tym. Choroba jak nokdaun - trzeba wstać. Tytułu cyklu nie będę zmieniał, niech pozostanie świadectwem. Przed Wami rozkładam szkice odcinków, które już wkrótce nabiorą konkretnych kształtów. Nadchodzi przyszłość pełna walki.

Trybuny pełne nienawiści, profanacja Cinco De Mayo. Mexicanos i Chicanos chcą się nawzajem utopić w morzu krwi. Oficer policji z Los Angeles, Mikey Garcia wchodzi na liny i po raz pierwszy w karierze daje upust Brown Pride. Tymczasem upokorzony Orlando Salido wciąż nie wstaje z desek. Nad sobą widzi dziesiątki lamp, kwadrato...

czytaj całość

DZIECIŃSTWA KOLOR SZARY

2012-08-13 22:44:30
Jurek był jednym z najdrobniejszych chłopców w podwórkowej grupie. Musiał nadrabiać brawurą, aby zwrócić na siebie uwagę wyższych, silniejszych kolegów. W krótkim czasie stał się specjalistą od rozbrajania niewypałów - bomb, granatów i min o najróżniejszych kształtach i rozmiarach. Szybko skompletował cały arsenał narzędzi - dłut, przecinaków, śrubokrętów, specjalnie wyprofilowanych drutów, którymi z niezwykłą dokładnością rozbrajał każdy niewypał.

*Powyższy tekst jest fragmentem książki Piotra Szaramy ''Dwie strony medalu'' i dopełnieniem fotoreportażu Jakuba Dobka ''Pokój Jego Cieniom. Pogrzeb Jerzego Kuleja''.

czytaj całość

BOXIANA VIII: PROJEKT KORCZAKOWSKI (cz. 1?)

2012-08-13 19:50:03
Nasza liga niezwykłych dżentelmenów wzbogaca się o nowe postacie. Pierce Egan Młodszy poznaje Józefa Goldszmita w East Endzie, prawdopodobnie około 1870 roku podczas kolacji u Sir Mosesa Montefiore, prezesa delegacji Żydów brytyjskich. Józef, który zbiera wtedy materiały do monografii o Mosesie, sprawia wrażenie człowieka zimnego i wyniosłego. Takim widzi go również w pamiętniku z getta Warszawy Janusz Korczak, owoc małżeństwa Goldszmita z Cecylią Gębicką. O Korczaku zaczynam myśleć tuż po otrzymaniu telefonu z Wisły. Medytujący tam wieczorami w towarzystwie Buddy i kierowców kolonijnych Jakub Dobek zaprasza mnie do udziału w rewolucyjnym projekcie.

Miejsce: Dom Wczasowy ''Rymer'' - ośrodek położony w Nowej Osadzie, dzielnicy Wisły oddalonej o...

czytaj całość

BOKS JAK WĘGIEL, BOKS JAK WODA

2012-08-13 19:46:49
                                                                                         EKSPOZYCJA

Osiedle im. W. Witosa w Katowicach położone jest w północno-zachodniej części miasta. Od południa sąsiaduje z Lasem Kochłowickim, od wschodu i północy z Załężem (niegdyś do niego należało, dla wielu wciąż jest jego częścią), a ...

czytaj całość

Z NAROŻNIKA TETRYKA: HALA MIROWSKA

2012-08-13 19:39:41
To było miejsce kultowe, przez wiele lat świątynia boksu. Cel porannych, niedzielnych pielgrzymek miłośników pięściarstwa. Warszawska Madison Square Garden, oczywiście z zachowaniem proporcji.

Już na dwie godziny przed ligowym meczem pod halę podjeżdżały milicyjne „suki”, stawały w odległości kilkunastu metrów od siebie, a funkcjonariusze rozciągali między nimi solidne liny. To była dopiero pierwsza przeszkoda; drugą były liny łączące uliczne latarnie. Trzecią - porządkowi, protoplaści dzisiejszych ochroniarzy.
 
Nieco później od najbliższego przystanku tramwajowego, od strony ulicy Marchlewskiego (obecnie Jana Pawła II), zaczęli pojawiać się najprzezorniejsi kibice. Ci, co chcieli kupić bilety w dobrych sektorach, skąd ni...

czytaj całość

WALKA Z CIENIEM. PAMIĘCI MISTRZA ZYGMUNTA KĘPSKIEGO

2012-07-30 05:32:05
Mistrzowi
Zygmuntowi Kępskiemuwtedy
w Jego pracowni przy Mariackiej ćwiartka wódki obok
talerzyka z wyschniętą kromką chleba naszego obok
kiełbasy zwyczajnej pęta gdyby artysta zapragnął obok
aktu tworzenia za...

czytaj całość

ARTYŚCI RINGU: MARCO HUCK

2012-06-29 00:58:39
Kiedyś go nie szanowałem, tak częto homo athletae lupus. Byłem w gronie tych, którzy Marco Hucka mają za ''farbowanego Szwaba'' i ''drewno''. Po poznaniu historii rodziny Hukiców zacząłem odczuwać wobec Boszniaka z niemieckim paszportem sympatię, choć wciąż nie mogłem się przekonać do jego boksu. Ostatecznym przełomem w moich relacjach z ''Kapitanem'' była lutowa wizyta w Stuttgarcie, gdzie miałem przyjemność oglądać walkę Marco z Aleksandrem Powietkinem. Zrozumiałem wtedy, jak bardzo zaślepił mnie brudny styl mieszkającego w Berlinie pięściarza i jak łatwo można skrzywdzić kogoś, kto zachowuje się w ringu inaczej od reszty. Impresję o Hucku rozpoczyna fragment opowiadania Ivo Andrica ''List z roku 1920''.

''Bośnia to cudna ziemia, zajmując...

czytaj całość

''SNARA'', POLSKA PÓŁNOCNO-WSCHODNIA

2012-06-29 00:53:58
Mercedesy wiozą nas
Bo tam dla nas lepszy czas
Bo tam czeka lepszy czas - dobry czas
Mercedesy wiozą nas
Więc gitarę zabrać czas
By gościła radość zawsze w nas

                              &...

czytaj całość

SALVADOR SANCHEZ

2012-06-29 00:25:09
Dzwonią twierdząc, że tuż pod Bielskiem, w wilkowickim komisie stoi Testarossa w idealnym stanie. Pół godziny później jedziemy na miejsce objawienia. Zauważyłem już od dawna, że bardzo często, równolegle do toku myśli normalnie biegnących drogami skojarzeń, nagle w zupełnie nie wytłumaczony sposób wynurza się jakiś pejzaż z widzianych dawno widoków, trzyma się chwilę na powierzchni świadomości, aż go zauważam i określam, a potem znowu zanurza się w głębię. Po pewnym czasie wypływa znowu, ten sam albo częściej inny. I teraz właśnie, kiedy dochodzimy znajomą drogą do znajomego ogrodzenia komisu, kiedy słońce świeci ''jak zawsze'' i psy ujadają ''jak zawsze'' na bydło wracające z pola pogodnymi łąkami, wynurza mi się pr...

czytaj całość

LETNI, POLSKI KLASYK

2012-06-29 00:10:48
Przepełniony, olbrzymi kosz na śmieci tuż przy wejściu na molo. W tle pokryty łuszczącą się, białą farbą mur z niedbale przyklejonym plakatem. ''Toples. Milano. Boys.'' - trójca święta. Zapach smażonej ryby mieszający się z zapachami morza, perfum i spalin. Tłumy niemieckich i polskich turystów. Kolejki przed amfiteatrem. Za chwilę rozpocznie się Seaside Boxing Show - kolejna gala Babilon Promotion. Bandy vipów i celebrytów nadciągają od strony hotelu Amber, by niczym najodważniejsi Kozacy jako pierwsi wedrzeć się na teren obleganej twierdzy. Gorący wieczór przeszywają dźwięki ''Danza Cuduro'' Dona Omara - ''best summer song of 2011''. Mimo jego komercyjnego romansu, kocham Dona za ''Reggaeaton Latino'', mistrzowski numer z Bazooką Gomezem, Pele i Diego Ri...

czytaj całość

CZĘSTOCHOWA BOXING CUP - REFLEKSJE

2012-06-29 00:02:49
Proponuję skupienie się na poziomie sportowym gali. Polski boks zawodowy potrzebuje stuprocentowych profesjonalistów. Mistrzowskie tytuły zdobywa się katorżniczą pracą, wysiłkiem na granicy ludzkich możliwości - nieliczne wyjątki w rodzaju Jamesa Toneya potwierdzają regułę.

Podopieczni Andrzeja Gmitruka - Dariusz Sęk, Maciej Sulęcki i Norbert Dąbrowski imponują przede wszystkim poważnym podejściem do zawodu pięściarza. Nawet tak znani promotorzy jak Frank Warren często nie są w stanie upilnować swoich gwiazd - ostatnie głośne przykłady braku profesjonalizmu na Wyspach to Derek Chisora i Kevin Mitchell. Należy zatem docenić przygotowanie fizyczne bokserów Pana Andrzeja - sylwetki gladiatorów pozbawione grama zbędnego tłuszczu, świeżość, moc ...

czytaj całość